Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 06.01.2019 22:18:36 

Výmarský ohař -  Cita ze Sedleckých skal

Co zvážit než si pořídíte psa?

Co zvážit než si pořídíte psa?...

 

NEŽ SI POŘÍDÍTE PSA– aneb důležité úvahy předem

 

1) Čas

Pes jakéhokoliv plemene bude mít nároky na čas (některá plemena více a některá méně, ale všechna váš denní režim ovlivní). Pokud chcete, aby váš vztah bych uspokojivý, budete muset svému psu věnovat několik hodin denně ( venčení, krmení, péče o zevnějšek, péče  v případě nemoci atd.)

 

2) Finance

Pes bude mít nároky i na vaší peněženku, dobře rozvažte jaké jsou vaše finanční možnosti-např. krmení menšího psa vyjde laciněji než velkého. Všichni ovšem potřebují zdravotní péči, platí se za ně poplatky státu apod.

  

3) Bytové podmínky

Vybírejte plemeno také podle toho, kde a v jakých podmínkách bydlíte.

 

4) Váš způsob života

Pes je tvor velice přizpůsobivý a přizpůsobit se životnímu stylu rodiny mu nedělá velké potíže, přesto i tento aspekt je třeba brát v úvahu. Pokud jste od rána do večera v práci a ještě pracujete na dalším vedlejším zaměstnání, pak by nebylo vhodné si psa pořizovat. Sportovní lidé by si k sobě měli vybírat temperamentní psi a naopak lidé pohodlnější by měli volit společenská plemena méně náročná na pohyb.

 

5) Vztah j k ostatním členům domácnosti

Je dobré zvážit kdo se o psa bude hlavně starat, jak pes ovlivní život člověku v rodině, který si ho přímo nepřeje nebo zdravotní stav členů rodiny (např. alergie)

 

6) Délka života

Psa si pořizujeme na 10 a více let, není tedy jen chvilkovým koníčkem!!!!!!!

 

JAK SI VYBRAT ŠTĚNĚ

 

Psa nebo fenu ?

 

To je velice individuální, záleží na to co komu vyhovuje. Fenky bývají jemnější, komunikativnější, musíme počítat s háráním 2x do roka, pokud budeme chtít odchovat štěňata, je třeba si to dobře promyslet a případně se poradit se zkušeným chovatelem co to obnáší. Pes bývá tvrdší, pracovitější, odpadají problémy s háráním, ale zase ho lákají háravé feny a procházky i v tom nejhorším nečase musí být trochu delší.

 

Štěně nebo raději dospělého psa?

 

I zde jsou pro a proti. Výchova štěněte je náročná, období loužiček trvá nějakou dobu, také se musí počítat s destruktivním potenciálem štěněte. Na druhou stranu je v tomto období pes nejtvárnější a můžeme si ho vychovat k obrazu svému. Dospělý pes nepotřebuje tak intenzivní péči, nebývá tak ničivý, ale zase má již své návyky a zkušenosti, které mohou někdy dělat problémy se sžíváním s novým prostředím a novou smečkou.

 

Čistokrevného psa s průkazem původu nebo psa bez průkazu původu?

 

Pokud máme jasnou představu , jakého psa chceme, jaké vlastnosti od něj očekáváme, pak je dobré volit čistokrevného psa s průkazem původu. Tam je největší záruka toho, že  z roztomilého štěněte vyroste opravdu pes, jakého očekáváme a chceme, a že bude odpovídat vybranému plemeni. Pokud chceme ušetřit a zvolíme psa čistokrevného bez PP, vystavujeme se nebezpečí , že nám vyroste něco co nebude zcela odpovídat našim představám, případně že bude psík zatížen nějakou vadou, pro kterou byl například jeden z rodičů vyřazen z chovu.

 

Jak vybrat chovatele?

 

Vybrali jste si plemeno a nyní se poohlížíte po vhodném miminku. Nejprve si stanovte svůj cíl - co chcete s pejskem dělat. Je zbytečné kupovat si štěně tzv. show kvality, tedy s nejvyššími výstavními předpoklady, abyste na něm nechtěli dál pokračovat a nechali ho jen tak pro radost. Pokud chcete pejska na práci, nebudete si vybírat výhradně exteriérovou linii, pokud máte ambice výstav, nepořídíte si štěně po rodičích v typu, kteří už dnes nejsou moderní atd atd. Přesto doporučuji vybrat si kvalitní štěně. Abych, když se za rok rozhodnu, že s ním chci něco dělat, neměla uzavřené dveře. Bez průkazu původu se nemůže pejsek zúčastňovat výstav ani některých zkoušek, lovecké kynologii a podobně.

V záplavě inzerátů můžeme snadno narazit na tzv. "puppymill - tedy mlýn na štěňata", i chovatelé štěňat s PP mohou být někdy množiteli, kteří chovají jen za účelem zisku a pravá podstata chovatelství jim zůstává utajena. Většinou je podle hovoru v telefonu nepoznáte, odhalíte je až při osobní návštěvě. Najděte si chovatele co poskytuje "chovatelský servis" - nezávazná návštěva. Každý z nás, ať chceme štěně na cokoliv, chceme především štěně zdravé, řádně socializované a dobře živené. To je nejdůležitější požadavek. Vybíráte-li štěně podle inzerátů, vyžádejte si nezávaznou osobní návštěvu ještě před odběrem štěněte. Chovatel, který nemá co skrývat, Vám rád předvede miminka a pochlubí se s nimi. Můžete tam přijet prakticky kdykoliv, vidíte, v jakých jsou podmínkách, jak se jim daří, jaký mají kontakt s lidmi atd.

  Nejsnazší cesta, jak najít slušného chovatele je na doporučení některého ze seriozních chovatelů. Je vhodné zajít se podívat na nějakou chovatelskou akci, pozorovat, jak se kdo ke svým psům chová (například, kdo nedá celý den na výstavě psovi ani misku s vodou, nebude patrně ani překypovat péčí o svůj vrh) a i na základě toho je oslovit. Prohlídněte si třeba na výstavě zde prezentované psy, vybírejte, jaký typ by se vám domů líbil a dejte se s chovateli do řeči, většinou vám rádi řeknou, kde jsou právě štěňata, zda mají nějaká, jestli jejich - vám sympatický - pes kryl a kde má štěňata atd. Zkrátka vybírejte, sledujte, nespěchejte. Pamatujte, že si vybíráte životního kamaráda na 12 let svého života!

Jak vybrat štěně?

Pokud jste si štěně rezervovali dostatečně dopředu, můžete mít první volbu štěněte ve vrhu. Pokud si jedete pro psa a běhá před vámi šest nádherných štěňat, lituji vás. Vybrat to nejlepší je velmi složité a v osmi týdnech není jisté vůbec nic. Důležité je, aby štěně mělo zuby v nůžkovém skusu, je-li to pejsek, tak spuštěná varlata, ostatní musíte už vybírat podle toho, co od štěněte očekáváte. Chcete-li štěně na výcvik, budete sledovat především povahy štěňat, chcete-li štěně pro chov, budete hledat takové, které má nejvýraznější znaky vašich požadavků na exteriér toho vysněného psa, chcete-li štěně na mazlení, dáte na city. Zkrátka výběr štěněte je složitá věc. Nejlepší však asi je, když si sednete s chovatelem mezi štěňata a hodiny je pozorujete. Některý z nich vám učaruje natolik, že po něm prostě šáhnete a už ho nepustíte.

 

Návštěva u chovatele

 

Dohodněte si před odběrem návštěvu u chovatele a mějte vždy na paměti, že poctivý chovatel nemá co skrývat! Chtějte vždy vidět prostředí, kde štěňátka vyrůstají, kde se narodila, zda jsou v čistotě, nepáchnou, neteče jim z očí, nebojí se lidí atd. Nikdy si nenechte štěně odněkud přinést! Běžte se podívat, kde se váš drobek narodil a kde dorostl, než jste si pro něj přišli. Nepřebírejte štěně přes plot, nedůvěra se vyplatí, pokud narazíte na chovatele, který má třeba ve sklepě sestavené letecké přepravky a v nich bez světla žijí štěňata i feny, pokud narazíte na chovatele, kterému běhají štěňata mezi domácí drůbeží či se brodí v místním potoce bez jakéhokoli dohledu. Když na takového natrefíte a nevysypete na jeho adresu tunu nadávek, ulovili jste bobříka sebeovládání, otočte se a už se tam nikdy nevracejte! Zasloužíte si přeci štěně, které vyrostlo v pohodových podmínkách, aby z něj byl pohodový pes celý život.

 

Záloha

 

Někteří chovatelé zálohu na štěně berou, jiní ne, je to jistota obou stran - pro vás, že vám štěně neprodá, pro chovatele, že má štěně najisto zadané. Výše zálohy a její vratnost je zase jen dohodou chovatele a budoucího majitele. Rozhodně byste si měli vyžádat v případě placení zálohy doklad, kde bude podchyceno vše - tedy kdo kdy s kým smlouvu uzavřel, co je předmětem smlouvy, zda je záloha vratná nebo nevratná, za jakých podmínek. Vše by mělo být jasně řečeno.

 

Podepište kupní smlouvu

 

Prvním dokumentem, který dostává majitel do ruky společně se štěnětem, je kupní smlouva. Kupní smlouva je vždy dohoda obou stran a je tedy nutné, aby i nový majitel se vším ve smlouvě souhlasil. Když se vám nebude něco zdát, raději situaci řešte ještě před tím, než smlouvu podepíšete, nebojte se poradit, nebojte se v případě nevýhodných podmínek štěně odmítnout. Smlouva může být v zásadě velmi strohá, nebo naopak velmi obsáhlá. Rozhodně vždy přemýšlejte a nejednejte unáhleně. 

 

 

 

TOPlist