Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 06.01.2019 22:18:36 

Výmarský ohař -  Cita ze Sedleckých skal

První dny štěněte doma

První dny štěněte doma...

 

PRVNÍ DNY ŠTĚNĚTE DOMA

 

Štěně v novém domově
První dny v novém domově, společně ve Vaší blízkosti, jsou pro další vývoj nejdůležitější. Ujistěte se, že mu poskytujete dostatek pozornosti a péče. Přineste jej do nové domáctnosti tehdy, kdy zde není mnoho lidí, nechejte štěně, ať si vše samo prohlédne. Štěně může první dny trpět pocitem odloučenosti od matky a sourozenců, je dobré u něj zůstat co nejvíce, neopouštějte jej na delší dobu. Štěněti připravte teplý košík nebo pelíšek na místě, kde není průvan. Uvnitř by měla být deka, která se dá snadno vyprat.

 

Výchova k čistotnosti v domě
Malá štěňátka mají velice častou potřebu vyměšování. Brzy se naučíte rozlišovat jejich výmluvné signály: štěně obchází kolem do kolečka, sedí u dveří nebo se na Vás výmluvně dívá. Jakmile si tohoto všimnete, vezměte štěně a podložte pod něj noviny. Postupně přemísťujte noviny směrem ke dveřím, až je vystrčíte ven. Štěně musíte brát na zvolené místo několikrát denně: ráno těsně po probuzení, po krmení, po probuzení během dne a těsně před uložením ke spánku. Pes brzy začne na toto místo chodit sám. Můžete také psa naučit, aby se venčil na příkaz. Musíte si vytvořit zvláštní povel,(např. loužička), který použijete pokaždé, když uvidíte, že se štěně chystá udělat potřebu. Když to udělá na správném místě, okamžitě ho pochvalte. Nikdy netrestejte psa za to, že udělá loužičku nebo hromádku na zakázaném místě, neboť si nespojí trest se skutkem. . Pokud štěně udělá v bytě loužičku, nemyjte plochu čistícími prostředky s obsahem čpavku, protože jejich pach je podobný pachu moči a štěně by tak mohlo použít stejné místo znovu.

 

 

Koutek ke spaní
Nechat štěňátko, aby s Vámi spalo v posteli je samozřejmě velice příjemné, ale měli byste uvažovat i do budoucna. Sdílet postel s dospělým vrostlým psem rychle ztratí svůj půvab, ale starého psa novým kouskům nenaučíte. Navíc musí Vaše štěně pochopit, že v rodinné hierarchii je jeho pozice níže než pozice členů rodiny.Proto je vhodné od počátku učit štěně na vlastní pelíšek. Štěněti se může na začátku stýskat po matce a sourozencích. Z tohoto důvodu je vhodné vzít si od majitele feny nějakou oblíbenou hračku nebo kus deky ze které štěně sourozence cítí.Dále je vhodné štěněti umístit do pelíšku pod deku např. ohřívací láhev s teplo vodou. Důležité: pokud štěně spí – nerušte ho, na hraní bude ještě dost času!

 

 

Obojek a vodítko
Berete-li štěně na procházky, dejte mu vždy obojek a vodítko, i když se to štěňátku zpočátku nemusí líbit. Bude-li tahat za vodítko, ale tím se neznepokojujte, dělají to všichni psi. Pes si na obojek a vodítko brzy zvykne a výcvikem ho zbavíte touhy táhnout. Pravidelně kontrolujte nastavení obojku, zejména v období růstu. U správně nastavené velikosti obojku musíte být schopni podstrčit pod obojek dva prsty.Pamatujte na to, že váš pes potřebuje ven minimálně 3x denně ( jako štěně o hodně častěji).

 

Výchova k poslušnosti
Již ve věku 6 - 8 týdnů se štěně může naučit vykonávat jednoduché povely (učení základní poslušnosti – návyk na jméno,přivolání psa, sedni, lehni). Do výcviku by se měli zapojit všichni členové rodiny a používat stejné příkazy. Pokaždé, když štěně splní povel, jej pochvalte a odměňte, ale nikdy ho za neuposlechnutí netrestejte, protože nebude vědět, za co je trestáno. Nejlepší je používat jako povely jednoduchá slova obsahující samohlásky jako – sedni, lehni, k noze a zůstaň.Nikdy neposílejte psa za trest do jeho pelechu, protože by za chvíli přestal svůj pelíšek rád. Velmi vhodné je později začít se psem navštěvovat cvičák nebo např. výcvikový tábor. Při těchto aktivitách se naučíte jak správně zacházet se psem a váš pes bude mít i zaměstnání, které potřebuje. Základem spokojeného vztahu majitele a psa je, že se na svého psa můžete spolehnout a neobtěžuje vaše okolí. Dále existují i různé sporty se psem, které vám mohou zpříjemnit společné chvíle a zajistit vyžití vašeho psa.

 

Cestování se psem
Plánujete-li v budoucnu vozit Vašeho psa v autě, musíte ho začít na auto zvykat co nejdříve, aby ho auto později nestresovalo. Můžete ho každý den vzít na krátkou projížďku, nejprve jen na 10 minut, přičemž čas můžete postupně prodlužovat. Dále je velmi vhodné učit psa na dopravní prostředky (obzvlášť když bydlíte ve městě). Berte psa do všech dopravních prostředků. Zvykne si tak na jejich hluk, lidi kolem, náhubek apod. (nikdy nevíte zda se vám to nebude hodit a štěně toto překoná lépe než dospělí pes)

 

 

CO POTŘEBUJEME K PÉČI O PSA

 

1)Pelíšek: Aby se štěně cítilo v novém domově bezpečně, potřebuje svůj vlastní pelíšek, kde bude moct v klidu a nerušeně odpočívat. Pelíšek v bytě umístěte na teplém místě bez průvanu pokud možno tak, aby štěně mohlo sledovat dění v bytě.

  

2) Misky na krmení a vodu: Štěněti připravte zvlášť misku na krmení a zvlášť misku na vodu. Umístěte je tak, aby k čisté pitné vodě mělo štěně volný přístup. U větších plemen je i vhodné použít misky s nastavitelnou výškou.

 

3) Obojek, vodítko: Štěně by si mělo brzy po odstavení začít zvykat na lehký obojek, který musí mít přiměřenou velikost, aby štěně neškrtil, ale ani aby mu sám nesklouzl. Štěně rychle roste, proto obojek často kontrolujte, aby jej neškrtil. Na obojek a vodítko můžete štěně navykat i doma.

 

3) Hračky: Připravte štěněti vhodné hračky a naučte je si s nimi hrát. Nebude pak kousat do zařízení bytu a vašich bot. Štěně s trochou vaší důslednosti velmi rychle pochopí co patří mezi jeho hračky a s čím si hrát nesmí.

 

 

4) Krmivo: Předem mějte připraveno krmivo, kterým chcete štěně krmit. Pokud si od chovatele přivezete několikadenní dávku krmiva, na které bylo štěně zvyklé, začněte po dvou dnech nahrazovat část původního krmiva novým, aby si štěně pomalu zvykalo na novou stravu. Obzvlášť ve štěněcím období je nutné psa krmit kvalitním krmivem, které mu pomůže ke správnému vývoji kostry a celkovému zdraví. Vždy vybírejte krmivo odpovídající velikosti a věku vašeho psa. Nikdy psa nepřekrmujte – hrozí zdravotní problémy. Pokud se rozhodnete psovi vařit, zamyslete se nad vitamíny, které do tohoto krmiva budete přidávat.  U suchých krmiv je někdy vhodné krmivo předem namočit, ale to pouze v případě, že pes svou dávku sní hned a zbytky krmiva se v misce nebudou kazit.

 

5) Pomůcky pro péči o srst, oči, uši, drápy a zuby: Štěně byste měli od počátku navykat na péči o srst, prohlížení uší, zubů atd. U hřebenů, kartáčů a  šamponů vyberte takové pomůcky, které budou vyhovovat srsti vašeho psa. Psa nekoupejte příliš často. Naopak pravidelně kontrolujte stav uší vašeho psa, zda se v nich netvoří nějaký zánět. Kontrolou uší, zubů atd. připravujete psa nejen na výstavy, ale i na pravidelné prohlídky u veterináře.

 

Ostatní: Další věci, které budete pro svého pejska potřebovat, zjistíte časem. Je to například identifikační štítek nebo pouzdro na jméno a adresu, který se připevňuje k obojku, a je dobrý v případě, že se vám pes zaběhne ( přes veškerá tetování to může urychlit pejskovo nalezení). Další důležitou věcí je lékárnička pro první pomoc nebo přípravky proti klíšťatům a blechám.Pokud plánujete se psem cestovat i např. autobusem, bude časem potřebovat vhodný náhubek. Do auta zase budete potřebovat bezpečnostní pás pro přepravu psa nebo jinak vyřešit, aby váš pes neměl cestou možnost volného pohybu po automobilu.

 

 

 

 

 

 TOPlist